Δευτέρα 21 Μαρτίου 2011

40o Ράλλυ Θερμαϊκού: Νικητές οι Καραβασίλης - Κολλαράς

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η 5η και τελευταία ειδική διαδρομή μήκους 27 χιλιομέτρων όπως ήταν αναμενόμενο. Αποδείχθηκε σωστή η επιλογή του Α.Ο.Θ. καθώς τα πληρώματα την ευχαριστήθηκαν και τα σχόλια όλων ήταν θετικά. Έκπληξη αποτέλεσε για την οργάνωση η προσέλευση κόσμου η οποία παρά τις καιρικές συνθήκες  ήταν μεγάλη.
Νικητές του 40ου Ράλλυ Θερμαϊκού με διαφορά σχεδόν ενός λεπτού από τους δεύτερους οι Καραβασίλης – Κολλαράς (φωτό) με Peugeot 106 S16. Οι Σανιδάς – Τριανταφύλλου επίσης με Peugeot 106 S16 κινήθηκαν ταχύτατα δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τους συντοπίτες τους στο ελάχιστο τερμάτισαν όμως δεύτεροι στην κατηγορία Α6. Τρίτοι κάνοντας έναν πραγματικά πολύ καλό αγώνα με αποκορύφωση στην 5η ειδική διαδρομή οι Μπεσλίδης – Νάνος με VW Golf Gti Kit Car. Τέταρτοι γενικής οι Pazonen –Καράσσο των οποίων η προσπάθεια στην τελευταία μεγάλη ειδική να κρατήσουν την 3η θέση δεν ευδοκίμησε.  Χαρούμενοι για την 5η θέση γενικής είναι τα αδέρφια Κωνσταντινίδη των οποίων η Citroen ZX Kit Car ομόρφυνε τον αγώνα. Στην 6η θέση πατέρας και γιος Τόψη για τους οποίους ο αγώνας εξελίχθηκε καλά πέρνα του δέοντος καθώς η στρατηγική ήταν να κινηθούν σε χαλαρούς ρυθμούς αφού ο συνοδηγός όχι μόνο θα καθόταν για πρώτη φορά στο δεξί μπάκετ αλλά  και χωρίς να έχει κάνει ούτε δοκιμαστικά ούτε να έχει διαβάσει τα γραπτά των ειδικών. Στην 7η θέση οι Ανδρεάδης – Μαυρίδης με VW Golf Gti ενώ στην 8η τερμάτισαν τελικά οι Μαυροδής – Κεχαγιάς με το Mitsubishi Lancer Evo IX. Στην 9η θέση γενικής και 3η θέση στην κατηγορία Α6 οι Τρατσέλας – Μικρούλης με Peugeot 106 S16 και τους Αργυρίου -Γκάλφα επίσης με Peugeot 106 S16 να κλείνουν την δεκάδα.